Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-03-2023

Promocja nowej książki na Zamku Gryf!

Mury Zamku Gryf na chwilę ożyły w piękny sobotni, prawie już wiosenny wieczór 18 marca 2023 r. Strzały z muszkietów, potem przemarsz po dziedzińcu dzielnych wojaków z saskiego regimentu von Arnim stacjonującego obecnie w Lubaniu sprawiły, że na moment cofnęliśmy się w czasie.

Wszystko to za sprawą Wydawnictwa Wielka Izera, Zamku Gryf i Muzeum Regionalnego w Lubaniu, którzy w ten sposób wprowadzili nas w premierę prasową książki „Opisanie i dzieje miasta Mirska na Śląsku - część I”. Jest to pierwsze polskie wydanie. Autorem kroniki jest Johann Gottfried Bergemann (1783–1837).

O samym autorze kroniki opowiedzia dr Łukasz Tekiela z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Prezentacji książki dokonał pan Marcin Wawrzyńczak z Wydawnictwa Wielka Izera. Przy stole, w zamkowej komnacie przy zapalonych pochodniach fragmenty kroniki związane z zamkiem Gryf i historią Mirska odczytał znany aktor teatralny pan Mirosław Zbonik. Trzeba też wspomnieć o oprawie muzycznej tego wydarzenia. Niesamowity dźwięk liry korbowej, a właściwie klimatyczna gra pana Przemysława Kwiatkowskiego dopełniły ten unikalny, czarodziejski wieczór. Johann Gottfried Bergemann był też autorem książki kulinarnej, nic więc dziwnego że na stole z poczęstunkiem znalazły się potrawy, które gotowano 200 lat temu. Rekonstrukcji tych potraw dokonały złote ręce pani Zofii Jazygow (Nagórze 24 - szkółka na zakwasie).

Kronikę Mirska warto mieć na swojej półce w domu. Nigdy nie za wiele dobrych publikacji o historii naszej najbliższej okolicy. Książka dostępna tutaj: https://wielkaizera.com.pl/product/opisanie-i-dzieje-miasta-mirska-na-slasku-1829/ oraz (również online) w Ad Rem (Jelenia Góra) https://adrem.jgora.pl/ksiegarnia-karkonoska/opisanie-i-dzieje-miasta-mirska-na-slasku-1829-czesc-i/ i Księgarnia Libra (Szklarska Poręba) , a także na stacjach paliw Müller w Piechowicach i Starej Kamienicy.

Filmy z wydarzenia: https://www.facebook.com/events/716867596809407/?active_tab=discussion
 
Transmisja oraz zdjęcia PontonStudio 

P.S. Gryfów Śląski, Zamek Gryf w Proszówce i Mirsk nie należą do powiatu lubańskiego, ale leżą przy drodze, którą turyści pokonują jadąc do Świeradowa Zdroju. Uczynienie z zamku Gryf atrakcji turystycznej pomoże wszystkim miejscowościom w okolicy z zamkiem Czocha łącznie. Działajmy lokalnie... a zadziałamy globalnie ;)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...