Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-01-2017

I spotkanie Klubu Regionalisty, czyli jak w dwie godziny zaktualizować wiedzę o regionie, poznać nowych ludzi i znaleźć pomysł na biznes.

Jednym z potencjałów miejsca, w którym mieszkamy, jest grupa osób zainteresowanych regionem i pracujących na rzecz jego rozwoju. Niestety, nie wszyscy mają możliwość dzielenia się z szerszym gronem odbiorców swoją wiedzą, pomysłami i doświadczeniem. Dlatego z inicjatywy ludzi, którym zależy na rozwoju regionu, powstał Klub Regionalisty przy Muzeum Regionalnym w Lubaniu. 19 stycznia pierwsi chętni zaprezentowali swoje projekty i dyskutowali o nurtujących ich problemach.

Dlaczego Włosień jest ważnym punktem na mapie Europy i czy deszcz przeszkadza w poznawaniu uroków powiatu lubańskiego? – o tym opowiadał Witold Maliszewski, który razem z żoną prowadzi nietypowe gospodarstwo połączone z galerią rękodzieła. Okazuje się, że Włosień 11 to dla wielu turystów z Europy, Ameryki i Afryki przystanek w drodze przez europejskie stolice. Przybysze z odległych krajów doceniają walory krajobrazowe, liczne zabytki, bliskość gór i zbiorników wodnych. Z chęcią spędzają tutaj urlop i później wracają do miejsca z niezwykłym klimatem, który tworzą właściciele – otwarci na świat i przyjaźnie nastawieni do ludzi. Słuchaczy zainteresowała również działalność żony Sary – artystki specjalizującej się w tworzeniu lalek, kukieł, patchworków i ceramiki. W gospodarstwie prowadzone są również warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Drugim prelegentem był Jarosław Ludowski, znany pasjonat lotniczych potyczek nad Lubaniem i okolicą. Szczegółowo przedstawił tematykę rozdziałów w swojej książce „W osłonie trzeciej pancernej. Walki 2 Armii Lotniczej w operacji dolnośląskiej i bitwie lubańskiej”. Nowa publikacja to gratka dla osób zainteresowanych II wojny światową, a w szczególności ostatnimi miesiącami jej trwania na naszym terenie. Autor zawarł w niej opis walk niemieckiego i radzieckiego lotnictwa w okresie od 8 lutego do 8 marca 1945 r., a bazował na bogatym materiale archiwalnym, sprawozdaniach z działań bojowych i wspomnieniach pilotów. Zgromadzonych zainteresował również temat poszukiwań, bowiem autor od wielu lat lokalizuje w terenie miejsca katastrof lotniczych. Nowa książka będzie dostępna w sprzedaży już na przełomie stycznia i lutego 2017 r.

Kwestia amatorskich spacerów z wykrywaczem metali doskonale łączyła się z tematem wystąpienia Grzegorza Jaworskiego prowadzącego działalność archeologiczną. Czy istnieje szansa na współpracę między poszukiwaczami skarbów a jednostkami chroniącymi dziedzictwo kulturowe? Archeolog w przystępny sposób przedstawił aspekty prawne dotyczące działalności „detektorzystów” i główne cele badań prowadzonych przez instytucje. Mimo pozornego konfliktu współpraca poszukiwaczy-amatorów i muzeów oraz Urzędów Ochrony Zabytków jest możliwa. Zostało to zaprezentowane na przykładach zdarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy w naszym regionie – uregulowane prawnie przekazania znalezisk, którym towarzyszyły nagrody przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentacja Piotra Lejczaka skłoniła regionalistów do spojrzenia z nowej perspektywy na działalność Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku i Włosieniu. Czasami wystarczą chęci i trochę wolnego czasu, aby mieszkańcy razem z wychowankami placówki mogli wziąć udział w projekcie rozwijającym mineralogiczne tradycje regionu. Historia rozpoczęła się kilka lat temu podczas wycieczki do lubańskiego muzeum. Młodzież zainteresowała się zbiorem minerałów i skał z regionu, a niektórzy nie dowierzali, że tak atrakcyjne kamienie można znaleźć w okolicy. Piotr Lejczak, wychowawca, postanowił zorganizować dla nich warsztaty poszukiwania i obróbki minerałów. Dzięki przychylności kilku osób i organizacji ten pomysł udało się zrealizować. Widocznym efektem tych działań jest również wystawa, którą wychowankowie pod opieką Piotra Lejczaka stworzyli w Ośrodku w Smolniku. Prezentowane są na niej okazy mineralogiczne z całej Polski, a ciekawostką jest pomieszczenie ciemni, w którym można oglądać próbki skał w świetle UV. Dyskusja rozpoczęła się od pytania: czy warto wytwarzać pamiątki i biżuterię z lokalnych surowców skalnych? – to był temat dyskusji po zakończeniu wystąpienia. Zdaniem zgromadzonych jest to dobry pomysł, ze względu na popyt na lokalne wyroby, a także brak produktu turystycznego charakterystycznego dla regionu. Piotr Lejczak widzi w tej niszy gospodarczej szansę dla młodzieży z ośrodka. Stara się o utworzenie klasy obróbki kamienia, która mogłaby zaspokoić potrzeby rynku w zakresie produkcji upominków. Osoby reprezentujące inne działalności wyraziły chęć współpracy w zakresie przeprowadzania warsztatów i dystrybucji wytworzonych produktów.

Kim była Margarete Junge? Nieznana dotychczas mieszkańcom Lubania designerka wywarła ogromny wpływ na dzieje projektowania sztuki użytkowej na przełomie XIX i XX w. Łukasz Tekiela – dyrektor Muzeum Regionalnego zaprezentował książkę autorstwa Marion Welsch i Jürgena Vietiga - biografię artystki i nauczycielki na drodze do nowoczesności. Publikacja wydana w 2016 r. jest bogato ilustrowana i można w niej zobaczyć najważniejsze projekty Junge, w tym m. in. eleganckie i praktyczne pokoje gościnne oraz komplety mebli ogrodowych. Ciekawostką jest fakt, że salon zaprojektowany przez Junge można obejrzeć na wystawie w Grassi Museum w Lipsku. Na zaproszenie Muzeum autorzy książki przyjadą w marcu 2017 r. do Lubania, aby opowiedzieć mieszkańcom o życiu i twórczości Margarete Junge.

Ostatnie wystąpienie dotyczyło nowego projektu badawczego, którego podjął się Janusz Skowroński. Postanowił szczegółowo przedstawić losy doktora Lucjana Kopcia, nie tylko lekarza, ale także żołnierza Armii Krajowej. Publicysta wiele miesięcy pracy poświęcił na podróże, aby odtworzyć bojowy szlak doktora Kopcia i opowiedzieć o nieznanych dotąd epizodach z życia doktora związanych z funkcjonowaniem szpitali polowych na terenie Zamojszczyzny. Mieszkańcy z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnej historii nieprzeciętnego człowieka, który wpłynął na dzieje regionu.

Regionaliści planują zredagować i wydać publikację zawierającą ich teksty, prezentacje i relacje z wydarzeń. Prawdopodobnie będzie ona dostępna bezpłatnie w internecie, a niewielki nakład ukaże się w formie drukowanej. Jeżeli jesteś zainteresowany lokalną kulturą, historią, przyrodą, turystyką, rekreacją, zależy ci na rozwoju regionu lub chcesz zaprezentować swoją działalność, zachęcamy do udziału w spotkaniach. Uczestnictwo nie łączy się z żadnymi obowiązkami i nie ma charakteru formalnego. Terminy spotkań są podawane na stronie internetowej i Facebooku lubańskiego Muzeum na tydzień przed planowanym spotkaniem. Chęć wystąpienia należy zgłosić wcześniej do Muzeum – regulamin dostępny na stronach internetowych, dodatkowe informacje pod numerem tel. 75 722 32 13. 

Kolejne spotkanie już w lutym.


Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...